Вирощування томату в захищеному ґрунті

ТОМАТ в закритому ґрунті

Томати вважаються одними з найбільш улюблених овочів. Завдяки їх невибагливості, існує можливість вирощувати томати чи не цілий рік, отримуючи прекрасний урожай за умови дотримання всіх технологічних заходів. Томати в теплиці, технологія їх вирощування, основні секрети отримання хорошого врожаю – все це ми розглянемо в нашій статті.

Томати вважаються одними з найбільш улюблених овочів. Завдяки їх невибагливості, існує можливість ростити томати чи не цілий рік, отримуючи прекрасний врожай за умови дотримання всіх технологічних заходів.

На ринку України багато добрив, які застосовуються в тепличних господарствах, але ми пропонуємо вам розглянути технологію вирощування томатів від компанії Quimicas Meristem, S.L. (Іспанія), яка спеціалізується на розробці і виробництві унікальних рідких добрив (у вигляді суспензій або емульсій) для позакореневого підживлення.

Працюючи з іспанськими продуктами МЕРІСТЕМ ТМ (з коренеутворюючими добривами на основі витяжки з бурих морських водоростей ВІГОРТЕМ-С, з фосфітнимі добривами КАФОМ і амінокислотами АМІНОМАКС), ви зможете завжди отримувати хороші врожаї.

Давайте розглянемо, в чому ж полягає унікальність цієї технології.

Щоб отримати якісні томати, вирощування і догляд за ними починають зі знезараження насіння і торфосуміші, якою наповнені ваші посівні касети.

Для цього необхідно провести замочування насіння: ВІГОРТЕМ-С (2 г / 10 л води на 6-10 годин) і попередній полив.

Найбільш відповідальним з усіх етапів є, звичайно ж, посів насіння в касети № 160.

На цьому етапі важливо дуже уважно і терпляче провести не тільки посів але і догляд за рослинами.

Кращі насіння помідорів для теплиць кожен підбирає самостійно. Це можуть бути як самозапильні, так і ті, що запилюється бджолами сорти. В обох випадках посів насіння буде однаковим.

Оптимальна температура ґрунту для проростання насіння 24˚-26˚С. При такій температурі та високій вологості ґрунту насіння, маючи хороші посівні дані, сходять на 4-6 день.

Для прискорення сходів і підтримки вологості, після поливу касети накривають плівкою, яка знімається відразу після появи сходів.

Протягом 20-ти днів паростки будуть розвиватися дуже повільно і тут головне завдання – не дозволити сходам витягнутися.

Уникнути цього можна якщо проводити систематичні поливи касет з внесенням препаратів (чергуючи їх з кожним поливом):

При цьому не забуваємо цілодобово впродовж тижня контролювати температурний режим в діапазоні 18˚-15˚С.

Полив за весь період проводиться 3 рази (не частіше!). Поливати перший раз слід тоді, коли з’явилися всі сходи, другий – через 2 тижні, а третій – за кілька годин перед пікіровкою. Вода повинна бути відстояна, температурою близько 20˚С. Касети з рослинами слід розгортати кожен день, встановлюючи протилежною стороною до сонця.

Наступний етап — пікіровка рослин з касети №160 в касети № 40.

Цей етап вимагає такого ж відповідального підходу, адже якщо провести пікіровку неправильно, то розвиток саджанця томата може затриматися на цілий тиждень.

Пікіровка – це розсаджування кожного кущика в іншу касету з метою забезпечити рослині подальший комфортний розвиток.

Виробляти пікіровку слід вже на стадії появи перших листочків (вони з’являються днів через сім після висівання насіння).

Терміни пікіровки кожен встановлює для себе різні, в залежності від швидкості підростання саджанців. Але тут важливо не допустити переростання кожного сіянця і не чіпати занадто маленькі кущики, стебла яких дуже легко пошкоджуються.

Перший полив після пікіровки: необхідно чергувати внесення корнеутворюючого ВІГОРТЕМ-С (5 г/10 л води) з антистресантом СТА СТИМУЛЯНТ 4 (30 мл/10 л води).

Наступні систематичні поливи (вік розсади 45-50 днів) проводимо з внесенням КАФОМ-Са (30 мл/10 л води) + ВІГОРТЕМ-С (5 г/10 л води).

Розсаду томатів висаджують на постійне місце коли ґрунт в теплиці на глибині 10 см прогріється до +15 ˚. Оптимальна температура повітря для росту і розвитку томата 22˚-25˚С.

На 1 м2 висаджують від 2,5 до 4,5 рослин томату стрічками по 2 ряди. Відстань між стрічками 70-90 см, відстань між рядами в стрічці 50-60 см, відстань між рослинами в ряду від 30 до 50 см (в залежності від сорту або гібриду томата).

Розсаду бажано висаджувати на постійне місце в похмурі дні або ввечері – тоді вона краще приживається і швидше рушить в зростання.

Для 100%-вої приживлюваності і посиленого розвитку кореневої системи необхідно використовувати біостимулятори.

Через 10 днів після висадки розсади томати необхідно полити під корінь спочатку чистою водою, потім полити ВІГОРТЕМ-С (20 г (или 10+10)/сотку) + СТА СТИМУЛЯНТ 4 (80 мл/сотку).

Ще через 10-12 днів здійснюємо повторну підгодівлю по листу без загального поливу. Чергуємо:

  • КАФОМ-Mg (40 мл/10 л води),
  • ЕТАБОРО (40 мл/10 л води),
  • ВІГОРТЕМ-С (5 г/10 л води),
  • КАФОМ-Са (10 мл/10 л води).

Через 2-3 дні після посадки рослини необхідно підв’язати шпагатом до дроту, натягнутого на висоті 2,2 м. Нижній кінець шпагату підв’язують до рослини під 1-2 листом, верхній кінець прив’язують до дроту ковзною петлею (це дає можливість послабити його натяг при підкрутці навколо стебла томата).

Підкручення рослин проводять щотижня. При цьому стебло томата обвивають шпагатом, один оборот якого припадає на 1,5 – 2 міжвузля.

Підживлення тепличних томатів в період активної вегетації проводимо «під корінь». Спочатку вносимо:

  • КАФОМ-Са (100 мл/сотку),
  • після того через 10-14 днів:
  • ВІГОРТЕМ-С (20 г/сотку),
  • СТА СТИМУЛЯНТ-4 (60 мл/сотку).

З початком цвітіння томатів для поліпшення запліднення квітів, зупинки осипання квіток і зав’язі, збільшення кисті та усунення вершинної гнилі плодів необхідно обробити рослини «по листу» (чергуючи препарати з інтервалом 10-12 днів):

  • ЕТАБОРО (40 мл/10 л води),
  • КАФОМ-Mg (40 мл/10 л води),
  • АМІНОМАКС-N (20 мл/10 л води),
  • КАФОМ-Zn (40 мл/10л води).

Через 8-12 днів слід повторити обробку. В умовах сухої та спекотної погоди необхідно провести третю обробку з такими ж дозуваннями.

На початку дозрівання плодів проводимо обробки “під корінь” (з чергуванням):

Це прискорює визрівання томатів і збільшують вміст у них вуглеводів та вітамінів.

Для прискореного дозрівання і поліпшення забарвлення помідорів, підвищення їх цукристості, лежкості і транспортабельності, необхідно провести обробку рослини “по листу” розчином:

За 30-35 днів до останнього збору врожаю з рослини необхідно видалити всі дрібні пасинки і прищипнути точки зростання що залишилися на пагонах.

Над суцвіттями з зав’язями плодів залишають 2-3 листки. Суцвіття, які тільки сформувалися або почали цвісти, необхідно теж видалити.

Ці операції дозволяють в кінці вегетації отримати більші і вирівняні плоди.

Одним з головних умов для досягнення високих якісних екологічних врожаїв томата в закритому грунті є підживлення рослин іспанськими добривами МЕРІСТЕМ ТМ, їх правильний підбір і грамотне використання.

Фахівці ТОВ «ПЛАНТА ГРУПП» нададуть вам кваліфіковану консультацію по використанню препаратів МЕРІСТЕМ ТМ при вирощуванні сільськогосподарських культур.

Олександр ІЛЬЇН, вчений агроном,регіональний представник ТОВ «ПЛАНТА ГРУПП»

Технологія вирощування томатів у відкритому ґрунті

Урожайність томатів у відкритому ґрунті нижча, ніж у тепличних. Але, з іншого боку, їм не потрібно стільки догляду, як тепличним (підв’язка, пасинкування і т.д.). Круглі томати, вирощені на відкритому сонці, зазвичай смачніші, а сливовидні завдяки високому вмісту сухих речовин, ідеально підходять для приготування пасти та інших видів перероблення.

Про особливості технології вирощування томатів у польових умовах читайте у статті.

  1. Біологічні особливості томату
  2. Попередники
  3. Підготовка ґрунту
  4. Вибір сорту або гібриду помідора
  5. Вирощування розсади томатів
  6. Висадка розсади
  7. Боротьба з бур’янами на томатах
  8. Формування рослин
  9. Удобрення томатів
  10. Полив
  11. Боротьба зі шкідниками та хворобами
  12. Збирання помідорів

Біологічні особливості томату

Перш ніж вирощувати томат у відкритому ґрунті, необхідно ознайомитися з його біологією та умовами вирощування.

Томат – це тепло-і світлолюбна рослина. Оптимальною температурою для його зростання та розвитку є діапазон +23…25°С. При зниженні температури до +15°С рослини припиняють цвітіння, а при +10°С зупиняються у рості. Після заморозків томати гинуть.

Помідори рекомендується вирощувати на пухких, родючих ґрунтах, з нейтральним рН, що добре прогріваються.

Стосовно вологи томати вимагають помірного поливу. Висока вологість ґрунту та повітря сприяють розвитку грибкових та бактеріальних захворювань на рослині.

Попередники

Найкращими попередниками томату є зернобобові рослини, багаторічні трави, огірки, цибуля та капуста.

Не рекомендується садити помідори після інших пасльонових культур (картопля, баклажан, перець) і навіть розміщувати поля поряд з ними. Повертати томати на те саме місце можна не раніше, ніж через 3-4 роки.

Підготовка ґрунту

Щоб підготувати ґрунт до весняної посадки, необхідно з осені провести оранку на глибину 27-30 см та культивацію з боронуванням навесні. Перед висадкою розсади проводять ще одну культивацію для знищення бур’янів, що проросли, і розпушування верхнього шару ґрунту.

Вибір сорту або гібриду помідора

Сливовидні томати використовують для приготування пасти, соків, заморозки та інших видів перероблення

У польових умовах доцільно вирощувати томати детермінантного чи напівдетермінантного типу. Високорослі сорти не зовсім підходять для посадки у відкритому ґрунті, тому що їх потрібно підв’язувати на шпалеру.

Детальніше про відмінності та особливості типів помідорів читайте у статті: «Чим відрізняються індетермінантні та детермінантні томати».

Вирощування розсади томатів

У відкритому ґрунті томати вирощують через розсаду або прямий посів. Розсадний спосіб дозволяє отримати врожай раніше та відповідно реалізувати його за високою ціною.

Розсаду томату вирощують із пікіруванням або без. Для отримання 25-35 денної розсади беруть касету на 160 комірок, а для 45-денної на 96 комірок. Основною помилкою є завчасний посів і, як наслідок, переростання розсади. Адже у відкритому ґрунті чим молодша розсада, тим легше вона приживатиметься.

Для сівби використовують спеціальний субстрат, який зволожують за 1-2 дні до проведення робіт. Посів насіння проводять на глибину 1 см. Насіння пророщують за температури +25…30°С. Після появи сходів температуру на 5-6 днів знижують до +15…16°С для загартовування. Потім температуру підтримують на рівні +20…22°С вдень і +16…18°С вночі.

Оскільки томат – це світлолюбна культура, дуже важливо забезпечити для нього додаткове підсвічування. Як тільки з’являться сходи, необхідно встановити лампи денного освітлення і розташувати їх на відстані 15 см. Під час зростання сіянців лампу підіймають, залишаючи потрібну дистанцію.

Після того, як сформується перша пара справжнього листя, проводять пікіровку. Для отримання розвиненої кореневої системи під час пересадки прищипують центральний корінь. При цьому важливо стежити, щоб корінь не був загнутий на верх.

Після пікірування рослини поливають теплою водою і на 2-3 дні закривають від сонця. За 2-3 тижні до висадки розсади у відкритий ґрунт її починають загартовувати, поступово знижуючи температуру до тієї, що тримається на вулиці.

Для стимуляції формування потужного коріння, за тиждень до посадки розсаду підгодовують добривами із вмістом фосфору та калію. За день до посадки розсаду добре поливають, щоб легко діставалася з касет.

Щоб розсада томату не витягувалась їй обов’язково потрібне підсвічування

Висадка розсади

Посів та посадка томатів у відкритий ґрунт починається після проходження загрози весняних заморозків, з кінця квітня до початку червня залежно від кліматичного регіону та погодних умов.

А у відкритому ґрунті детермінантні томати вирощують у розстил або на кілках. Рекомендована густота посадки детермінантного томату на поливі:

  • великоплідні – 200-250 рослин на сотку;
  • середньоплідні – 280-330 рослин на сотку;
  • ранні та дрібноплідні – 330-400 рослин на сотку.

Посадка томатів проводиться в один рядок з відстанню між рядами 1,4-1,6 м на краплинному зрошенні, а якщо немає поливу, ряди можна зменшити до 1,2 м. Також можливі дворядні схеми посадки, наприклад, 170+40×40 см Не варто перевищувати густоту посадки, так це може призвести до зниження врожайності, дрібніння плодів та розвитку хвороб.

Попередньо ґрунт зволожують, обробляють ґрунтовим гербіцидом (Стомп) і роблять лунки. Під час посадки розсаду акуратно дістають із касет або склянок разом із грудкою землі висаджують у ґрунт, заглиблюючи до сім’ядольного листя. Після висаджування розсади проводять полив.

Детермінантні томати можна вирощувати без укриття або в тунелях з агроволокна чи плівки. Але застосування покривних матеріалів дозволяє висадити рослини та отримати врожай на 2-3 тижні раніше, ніж звичайно.

Боротьба з бур’янами на томатах

Бур’яни на полі створюють конкуренцію для культурних рослин, забираючи в них вологу та поживні речовини. Також на них можуть розвиватися шкідники та хвороби, які вражають культуру.

Найефективнішим методом боротьби з бур’янами є обробка гербіцидами. Але їх слід підбирати дуже акуратно, адже вони мають побічні дії. Наприклад, обробивши томати чи картоплю цього року, наступного цього ж ділянці можуть погано зійти огірки чи капуста.

На невеликих ділянках із бур’янами краще боротися за допомогою агротехнічних прийомів (міжрядна культивація, ручне прополювання).

Бур’яни в посівах томатів забирають у культур вологу та поживні елементи, тому їх потрібно систематично знищувати

Формування рослин

При вирощуванні томату без підв’язки у пасинкуванні немає потреби. У відкритому ґрунті на кілках вирощують лише великоплідні детермінантні томати.

Для цього над 3-м суцвіттям залишають пасинок заміщення. Верхівку прищипують, залишаючи над останнім суцвіттям 2-3 листки. Після зав’язування 2-3 пензлів процедуру слід повторити.

Удобрення томатів

Досить хороший результат підвищення родючості ґрунту дають сидерати, компостні купи, насичення позитивними мікроорганізмами Нематофагіном, комплексом ЭМ-1, МікоХелп, Органік Баланс і каліфорнійським черв’яком. При їх внесенні перевертати ґрунт не рекомендується.

Також добрий результат дають органічні добрива, які вносять під попередню культуру. Для цього використовують 30-40 т/га свіжого гною.

У період вегетації рослин вносять мінеральні добрива, норми яких розраховуються після агрохімічного аналізу ґрунту.

Усереднені норми внесення добрив: азот 100-120 кг/га, фосфор 100-110 кг/га та калій 170-190 кг/га. Добрива підбираються відповідно до рН ґрунту та способу внесення.

Якщо на ділянці використовується зрошення за допомогою дощування, фосфорні та калійні добрива вносяться під оранку. Внесення азотних добрив ділиться на 3 етапи: перший із весняною культивацією, другий у період зав’язування плодів, а третій через 3-5 тижнів.

При вирощуванні томату на краплинному зрошенні добрива вносяться в період вегетації дрібно, але часто. Такий спосіб тепер є найприйнятнішим, тому що за його допомогою рослини отримуватимуть необхідні елементи у потрібний період. Також спостерігаючи за рослинами можна регулювати норми внесення NPK.

Полив

За період вирощування томати споживають від 2000 до 6000 кубічних метрів води. Дозування залежатиме від вологості та температури повітря, а також гранулометричного типу ґрунту та планованої врожайності.

На краплинному зрошенні критерієм норми поливу є підтримання оптимальної вологості ґрунту лише на рівні 75—85%. При поливі дощуванням або по борознах за сезон проводиться 4-8 поливів нормами 600-800 м3/га. Точні норми варіюються залежно від урожайності культури та погодних умов.

Найкращий сучасний спосіб поливу томатів – це крапельне зрошення

Боротьба зі шкідниками та хворобами

У відкритому ґрунті найнебезпечнішими шкідниками томату є совки, попелиці, блішки та трипси. З повним списком шкідників томату та способами боротьби з ними можна ознайомитись у статті: «Шкідники томатів та методи боротьби з ними».

Серед хвороб на томатах найчастіше зустрічаються фітофтороз, альтернаріоз та стовбур. Які хвороби вражають помідори та методи їх лікування читайте у статті: «Хвороби томатів, фото, опис та способи їх лікування».

Для профілактики розвитку хвороб та появи шкідників у посадках варто видаляти бур’яни, оскільки вони можуть бути розсадниками хвороб або залучати шкідливих комах. Також для підтримки нормального розвитку рослин слід своєчасно проводити розпушування міжрядь, щоб коренева система отримувала кисень.

Збирання помідорів

Великоплідні томати для свіжого ринку збирають у міру дозрівання. Зазвичай проводиться 4-5 вибірок за сезон. Для тривалого транспортування краще вибирати томати в стадії рожевої стиглості. Більшість гібридів промислового томату мають властивість дозрівати одночасно, тому їх можна збирати за один раз вручну чи комбайном.

Цікавий факт! 2017 року в Херсонській області зафіксували новий рекорд України. Фермер зібрав з одного куща 165 помідорів загальною вагою 8,4 кг. У середньому області кущі дали по 130 плодів вагою до 6 кг.

У домашніх умовах можна продовжити термін вживання свіжих томатів у такий спосіб. Для цього потрібно викопати кущ томату із зеленими плодами. Земля з коріння не струшується і рослина підвішується догори ногами в приміщенні з температурою повітря +1…5°С. Плоди розміром менше волоського горіха знімаються, а великі залишаються. У таких умовах помідори почнуть дозрівати з кінця листопада – початку грудня.

Фото сливовидних томатів у відкритому ґрунті

Виростити врожай томатів у відкритому ґрунті досить просто. Важливо правильно підібрати гібрид або сорт, вчасно висадити розсаду або посіяти насіння і дотримуватися порад з догляду від фахівців.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вирощування томата в захищеному грунті (в теплиці)

Головні переваги та недоліки вирощування томатів в захищеному грунті наступні.

Почнемо з недоліків (вони типові для всіх культур захищеного грунту):
При вирощуванні томатів в теплицях виникає великий ризик ураження томатів хворобами і шкідниками, тому що для них складається сприятливий мікроклімат і відсутність природних ворогів через ізоляції.
Високі капіталовкладення в теплиці (наприклад, вартість тільки одного сучасного прозорого покриття теплиці – полікарбонату – близько 300 руб. / М2).
Високі витрати на вирощування (опалення, догляд, прибирання та ін. Витрати).
Все це призводить до високої собівартості продукції: навіть в кращих господарствах вона становить 10-12 руб. / Кг, тоді як у відкритому грунті всього 1,5-2 руб. / Кг.

Відповідно, може здатися, що вирощувати томати в теплицях не вигідно, якщо на це витрачаються великі кошти. Але насправді є також і переваги:
З хворобами і шкідниками можна ефективно боротися біологічним методом. Ефективність біологічних препаратів у відкритому грунті обмежена погодними умовами. У теплицях обсяг обмежений, для біологічних препаратів складається сприятливий мікроклімат, тому їх ефективність підвищується.
Можливий контроль температурного режиму, виключається небезпека заморозків, які томат не переносить.
Контроль харчового, газового та водного режимів, що дозволяє регулювати якість продукції.
Повний контроль над режимами вирощування дозволяє отримати високу врожайність (в залежності від способу і тривалості вирощування становить від 20 до 35 кг / га, а при малооб’ємної технології – навіть до 50 кг / га).
Висока вартість продукції (від 6-8 руб. / Кг в кінці літа, коли дозрівають томати відкритого грунту, до 40 руб. / Кг восени і до 100 руб. / Кг взимку). Знаючи врожайність, можна порахувати стоімоть продукції з 1 м2 теплиці.
Все це призводить до того, що виробництво томатів має непогану рентабельність (близько 50%, що навіть вище, ніж рентабельність відкритого грунту).

Томати в зимових теплицях в середній смузі Росії вирощують:
– в зимово-весняному обороті (з грудня по липень), при цьому збір врожаю починають в квітні і закінчують в липні;
– в подовженому обороті вирощують з грудня по листопад – тобто практично рік, прибирають урожай з квітня по листопад;
– в літньо-осінньому обороті вирощують з червня по грудень, збір врожаю починають в перших числах вересня і продовжують до грудня. Поширеність цього обороту пов’язано з тим, що в червні закінчується зимово-весняна культура огірка і в зимових теплицях звільняються великі площі, які використовуються для вирощування томата.

Урожайність в зимово-весняному обороті становить 10-15 кг / м2, в подовженому – 25-30 (а при малооб’ємному способі вирощування до 35-50 кг / м2), в літньо-осінньому обороті – 10-11 кг / м2.

В даний час в зимових теплицях господарства переходять на подовжений оборот, який застосовується при малооб’ємної гідропоніці.

Способи вирощування томата:

Вирощування томата на грунті

Вирощування томата способом малооб’ємної гідропонній технології на мінеральній ваті