У чому сенс дачної амністії

Зміст:

Дачна амністія – що це таке, закон про дачної амністії фз №93, як оформити, узаконити

Проведення дачної амністії стало необхідністю в світлі пасивного ставлення до власного майна з боку громадян, багато з яких так і не спромоглися приватизувати свої земельні ділянки. Відповідно, землі беруть участь в обороті практично не були визначені як такі в записах державного кадастру нерухомості (ГКН). Про те, хто потрапляє під дачну амністію, ви дізнаєтеся зі статті.

Дорогі Новомосковсктелі! Наші статті розповідають про типові способи вирішення юридичних питань, але кожен випадок носить унікальний характер.

В чому сенс?

Сенс дачної амністії полягає в тому, що держава спрощує систему реєстрації нерухомих об’єктів, це дозволяє їх приватизацію та переоформлення за спрощеною схемою. В результаті ефективність проведених заходів перевершила найсміливіші очікування і скористалися дачною амністією землевласники, приватизували не тільки дачні ділянки, а й:

  1. Землі, що знаходяться в постійному (безстроковому) користуванні, в тому числі і ті, які втратили правовстановлюючі документи.
  2. Землі, що знаходяться в довічно успадковане володіння.
  3. У деяких випадках – орендовані землі.
  4. Оформили самозахоплення.

Для держави оформлення власності громадянами зіграло не менш важливу роль: постановка на облік земель дозволила найбільш чітко встановити картину земельного ресурсу, який знаходиться в обороті і використовується громадянами відповідно до призначення.

Для того щоб облік і контроль здійснювалися найбільш повно, а громадяни змогли максимально використовувати надані державою переваги, запропонований варіант перереєстрації продовжує діяти.

Об’єкти дачної амністії – це земельні ділянки з числа:

  • ділянок під ЛПХ;
  • дачних ділянок в СНТ;
  • для садівництва, городництва, бахчей;
  • ділянок під житловим будовою;
  • під гаражами і господарськими будівлями;
  • землі під ІЖС;
  • безгоспні землі.

Крім цього, під дачну амністію підпали нерухомі об’єкти допоміжного призначення, які були розташовані на приватизованих землях.

До них відносяться об’єкти, затверджені в переліку, відповідно до положень п. 17 ст. 51 ГрК РФ, на які не потрібно спеціального дозволу.

На кого поширюється дачна амністія?

В рамках даного положення землекористувачі, які отримали ділянки в – до часів перебудови або перебудови. і оформили (не оформили) їх за радянськими законами, можуть відновити правовий порядок не тільки користування землею, але і домогтися статусу власника або власника.

У кожного громадянина ще не оформив ЗУ, продовжує існувати можливість для найбільш зручного визнання прав власності на нерухоме майно.

У цей непростий час земельна власність може стати фундаментом добробуту громадян і розширення діапазону можливостей в отриманні користі з навколишньої дійсності, що заохочується державною політикою.

Відповідно це неоціненне перевагу для осіб, які не змогли сформувати належний статус правовласника ЗУ. Цей практично останній шанс втратить свою силу:

  • по завершенні дії дачної амністії;
  • після смерті особи, яка користується землею без оформлення.

Потрібно мати на увазі, що цінність земель в контексті державної політики сьогодні в пріоритеті. Багато громадян, які бажають придбати землю у власність подібним чином, будуть розчаровані.

У них з’явиться тільки можливість викупу землі, в кращому випадку – по кадастрової вартості. За новими правилами, землі продаються з аукціону.

Введення будинку в експлуатацію

Якщо ділянка підходить під спрощену процедуру оформлення, то зведена на ньому капітальну будівлю також може бути введено в експлуатацію відповідно до положень дачної амністії. Для цього буде потрібно виконання умов:

У цих випадках реєстрація об’єкта може проводитися без кадастрового паспорта будинку, при наявності таких документів:

  • техпаспорта об’єкта;
  • заповненої декларації;
  • правовстановлюючого документа;
  • кадастрового паспорта ЗУ;
  • квитанції про оплату держмита.

Якщо ви бажаєте ввести в експлуатацію дачний будиночок в якості свого постійного місця проживання з можливістю реєстраційного обліку – вам доведеться запросити адміністративну комісію, яка складе акт про його придатності в даній якості.

Для відповідності критеріям. житло повинно бути забезпечене необхідними умовами, що відповідають санітарним нормам, що пред’являються до житла.

Дачна амністія при реконструкції будинку

У деяких випадках допускається реконструкція дачного будиночка, в житловий будинок, яка вимагає кардинального поліпшення житлових умов і приведення їх до необхідних стандартів.

Реконструкція може проводитися:

  1. Відповідно до умов адміністративної комісії, при звірці з вимогами, визначеними актом.
  2. При самостійній підготовці будинку для постійного проживання.
  1. Правовстановлюючі документи.
  2. Технічні документи, з планом приміщення і описом технічних характеристик.
  3. Проект перепланування.

Якщо дачне селище має до постійного проживання, знаходиться в межах населеного пункту, поблизу від транспортних ліній, а якість будинку після його реконструкції дозволяє пережити навіть люті зимові морози – будинок може бути переведений в статус капітального житлового будови, з дозволом реєстрації громадян.

При визначенні придатності житла до постійного проживання, органи самоосвіти покликані керуватися в першу чергу:

  • ч. 2 ст. 15 ЖК РФ;
  • Постановою Уряду України від 28.01.06 за № 47.

Дані документи містять перелік якостей і характеристик приміщення, яке може бути визнано житловим.

Переваги і недоліки

Практично кожна акція серед незаперечних переваг, має в наявності недоліки, які в певній мірі ускладнюють можливості її застосування. У разі дачної амністії основні переваги полягають в наступному:

  1. Бюджетний варіант собівартості, яка складається виключно з витрат на державне мито для реєстрації.
  2. Виграшну швидкість процесу, що проходить за спрощеною схемою і зведений до мінімуму ходінням по інстанціях.
  3. Можливість обійтися мінімумом документів, відновити втрачені документи або замінити відсутні наявними.
  4. Автоматично присвоюється право власності, якщо право володіння в документі не визначено.
  5. Можливість використовувати адміністративний ресурс для відновлення документів.

Складнощі в легалізації ЗУ за спрощеною схемою полягають:

  1. При нестачі документів або некоректно внесених до них записах – правовласник ходить по «замкнутому колу», намагаючись зібрати докази на право власності.
  2. Неналежне ставлення інстанцій до подібного роду приватизації об’єктів.

Для того щоб не дозволити владі саботувати прийняту на державному рівні програму, власники ЗУ мають можливість звертатися до суду і в судовому порядку визначати своє право на об’єкти нерухомості.

Як оформити самозахоплення?

Спрощена процедура дозволяє досягти досить широкого діапазону правових дій, що поширюються за межі дачних земель. Для цього буде потрібно лише документ про виділення ЗУ. Він може бути будь-якого типу або зразка, а також – необмеженого терміну давності.

Крім нього потрібен кадастровий план ділянки. який можна отримати після проведеного межування. На підставі цього, можна застосувати дві форми приватизації земель, які вам не належали до моменту їх оформлення.

У першому випадку ви маєте право в результаті проведення межування прирізати до своєї ділянки державну землю, яка існувала безгосподарно. На підставі наявного у вас правовстановлюючого документа і кадастрового плану ЗУ, ви оформляєте ділянку тієї конфігурації, яка вам найбільше підходить.

Якщо ви захопили ЗУ повністю, на підставі своїх суб’єктивних уявлень про те, що крім вас він нікому не потрібен, то це питання має бути розглянуто в суді.

Якщо рішення суду буде винесено на вашу користь – вам крупно повезло. Адже рішення суду має силу правовстановлюючого документа. До нього потрібно докласти лише кадастровий план, який можна отримати без проблем і ділянку можна зареєструвати як свою власність.

Статті з рубрики “Дачна амністія на будинок в селі”

Юридична консультація Ваш персональний юрист

Інтернет-журнал, присвячений побутовим правових питань. Ми ставимо перед собою просту мету: безкоштовно, достовірно і простою мовою відповісти на більшість правових питань, що виникають у повсякденному житті.

Отримайте безкоштовну консультацію прямо зараз:
+7 (499) 703-47-72 Київ +7 (812) 309-93-81 Харків Інші регіони:
Онлайн консультант

Схожі статті

Продовження дачної амністії – що робити, куди бігти і як узаконити будівлі на ділянці

Радянський Союз не міг постачати всіх трудівників путівками до санаторію, тому, щоб забезпечити всі категорії громадян відпочинком на природі, створив дачні кооперативи.

Але люди не зрозуміли грандіозний план кривавих узурпаторів, тому за звичкою продовжували відчайдушно будувати комунізм на 6 сотках.

На сьогоднішній день держава прагне поповнити скарбницю за допомогою податків, то чому ж не взяти плату за те, що колись було подаровано людям?

Вила у простих роботяг давно заіржавіли і до того ж, таким знаряддям праці в лихі роки – гріх розкидатися.

Психологічно складно прийняти факт необхідності платити за те, чим довгий час користувалися задарма Джерело sarjurcomp.ru

Закон як дишло – куди захотів, туди і вийшло

Право власності в радянські роки як таке не видавалося, тому на сьогоднішній день усі, хто не встиг оформити дачу у відповідних органах, мають можливість у найкоротші терміни скористатися дачною амністією.

Це тільки у крутих, слово «амністія» означає свободу, а для дачників – це додаткові витрати на «купівлю» того, що їм належить по праву.

Терміни «дачної амністії» значно продовжили: до 1 березня 2020 року.

Думка експерта! За умовчанням дачу, як і ділянку землі, раніше можна було продавати, дарувати, обмінювати або залишати як спадок. У разі набуття чинності новим законом, будь-які маніпуляції з нерухомістю будуть заборонені і, отже, незареєстровані будівлі підлягатимуть знесенню, а шматки землі – вилученню.

Незважаючи на всі підступи ворогів, отримати право власності за спрощеною схемою можуть такі категорії громадян:

  • Власники дачних ділянок, які перебувають у членстві садового товариства , але мають документи, як у землю, і будинок;
  • Власники ділянок, які мають на руках акт про межування земель , але не оформили право власності;
  • Власники ділянки, які не отримали документа , що підтверджує призначення та розташування ділянки;
  • Власники дачного будинку, що не має документів , а також не поставленого на облік .

Плюси оперативного оформлення нерухомості у власність очевидні:

  • Відсутність акта введення в експлуатацію . Достатньо подати заяву від голови дачного кооперативу, в якій буде зазначено, що житлова будівля відповідає всім необхідним нормам за висотою та габаритами. Крім того, це значно економить час і фінанси, хоча про яку економію можна говорити, якщо держава змушує пенсіонерів наново купувати те, що вже давно куплено.

Пенсіонерка Людмила Петрівна, яка мала ще з молодості міцні зв’язки в КДБ і мала позивний «Золоті ручки», вирішила узаконити свою споруду, у вигляді невеликого садового будиночка. Прийшовши до голови, вона зіткнулася зі стіною нерозуміння та нелюдяності: начальник був мужик із простих, тож звик вирішувати всі питання чи за допомогою куркулів, чи завдяки спиртному.

Людмила Петрівна, яка звикла отримувати тільки те, що заслуговує, дістала з сумочки паяльник і наглухо закрила побутівку. Методика радянської розвідки, навіть через десятки років, дає чудові результати: вже за 10 хвилин, необхідний папір лежав на столі. Як то кажуть, колишніх полковників та наркоманів не буває!

  • Весь пакет документів оформляється в «одному вікні », що досить зручно та практично: вам необхідно заздалегідь зробити ксерокопії всіх документів, а також підписати у нотаріуса дозвіл інших власників на оформлення права власності.

Документи, необхідні для визнання права власності

Бажано мати на руках усі оригінали, тому що у фахівця можуть виникнути питання щодо справжності ксерокопій: для підстрахування, ви можете запевнити їх у нотаріусі.

Розглянемо перелік паперів, які необхідно надати:

  • Заява , написана на ім’я керівника органу Росреєстру за місцем прописки/проживання , в якій ви, як власник просите зареєструвати нерухомість та ділянку землі за новими правилами.
  • Технічний паспорт на всі споруди . Зазвичай, це один документ, що має план розташування житлового будинку та технічних приміщень. У ньому вказується площа, призначення та габарити всіх будівель.
  • Свідоцтво про право власності на ділянку/нерухомість . Дане свідоцтво видається у БТІ та має юридичну силу, незалежно від наявності договору купівлі-продажу, договору з головою дачного кооперативу тощо.
  • Паспорт або інший документ , що засвідчує особу , а також його ксерокопію.
  • Чек про сплату держмита за надані юридичні послуги.
  • Якщо власників кілька , ви можете розділити частки або завірити розписки від кожного власника, в яких зазначено їхню згоду на здійснення угод .

Корисне відео

Процес оформлення ділянки у власність

Для тих, хто одержав права на ділянку до 30.10.2001 року, необхідно надати такі документи:

  • Заява про реєстрацію в Росреєстр , за місцем розташування дачного кооперативу;
  • Протокол-дозвіл садового товариства про включення вас до членів дачного кооперативу;
  • Акт із призначенням статусу ділянки , складений згідно з нормами БТІ;
  • Квитанція про сплату державного мита .
  • Якщо ви не пройшли межування, тоді слід надати схему ділянки, підписану головою товариства з усіма розмірами та її розташуванням щодо загальної території.

Висновок

У разі невиконання нових правил всі будівлі прирівнюються до самовільних і, як наслідок, підлягають знесенню. Не варто забувати, що всі витрати автоматично погашає власник ділянки, тому уникнути штрафів або пені можна лише вчасно покинувши цей тлінний світ.

Дачна амністія: як зареєструвати дачний будинок і оформити ділянку

Як зареєструвати дачний будиночок по дачної амністії і оформити ділянку? Які документи потрібні для оформлення земельної ділянки і будинку на дачі у власність? До якого року продовжена дачна амністія?

По темі спрощеної реєстрації прав дуже багато нюансів, тому для затравки скажу: за фактом для об’єктів ІЖС вона вже не має первинного сенсу, незважаючи на ряд новин про те, що дачна амністія продовжена до 2018 року (зараз вимагається надання дозволу на будівництво). Для інших об’єктів вона вже безстрокова, але процедура ускладнена (замість декларації тепер вимагається технічна план, складений кадастровим інженером).

А тепер давайте розбиратися разом і по порядку.

Що таке дачна амністія?

Дачну амністію називають також приватизацією земельної ділянки, спрощеною процедурою оформлення будинку і ділянки, оформленням дачної ділянки.

Юридично поняття «дачна амністія» в законі не було і немає. Це, умовно кажучи, побутове поняття.

За цією процедурою можна зареєструвати права на:

  • земельні ділянки, надані на певних правах до 30.10.2001 року та
  • на будівлі на них.

Які ділянки можуть потрапити під цю процедуру:

  • для ведення особистого підсобного,
  • дачного господарства,
  • городництва,
  • садівництва,
  • індивідуального гаражного або індивідуального житлового будівництва.

Між іншим: в 2019 році вступає в силу новий федеральний закон, що регулює діяльність садівничих і городницьких об’єднань громадян. Він прибирає поняття дачної ділянки і прирівнює його до садового.

Причому, для оформлення прав на ділянки потрібна наявність певних прав:

  • довічного успадкованого володіння,
  • постійного (безстрокового) користування.

Її сенс для нас, громадян, полягає в тому, щоб ми могли в спрощеному порядку поставити на кадастровий облік і зареєструвати права на земельні ділянки та будівлі на них.

Спрощений порядок мав на увазі реєстрацію прав на землю на підставі старого документа, який підтверджував зазначені вище права. Раніше споруди на ділянці можна було зареєструвати на підставі декларації – документа, який складався самим правовласником земельної ділянки.

Мета дачної амністії для держави і муніципалітетів проста – забезпечити бюджет новими податковими надходженнями. Для цього ж і були затіяні введення кадастрової вартості, приватизація житлового фонду. Для цього дачну амністію продовжували кілька разів, лякаючи всіх тим, що «це точно останній раз».

Можливо, в 2018 році «з панського плеча» перед президентськими виборами що-небудь приймуть у вигляді залишення / введення якихось послаблень в процедурі реєстрації прав на нерухомість. Надію на це дає те, що приватизація житлових приміщень стала безстроковою. І саме держава в цьому зацікавлене.

Чому взагалі виникла така ситуація, що мільйони об’єктів (земельних ділянок та будівель) та права на них по всій країні виявилися невнесення до державних реєстрів? Все це наслідки радянської системи господарювання. Земельні ділянки надавалися в основному в безстрокове користування, з дозвільною документацією і з технічної інвентаризацією був повний бардак.

Думаю, не потрібно пояснювати, що майже всі будинки в селищах і садах будувалися без будь-якої дозвільної документації. А на самі земельні ділянки на руках у власників часто немає взагалі ніякої документації (іноді доводиться її піднімати з архівів 20-30 років).

Закон про дачної амністії

Розберемося з нормативною базою. Спочатку спрощена процедура була введена цим законом .

Згодом процедура неодноразово зазнавала змін. Взагалі рекомендую відстежувати останні новини по дачної амністії , Якщо ця тема вас цікавить.

Що було раніше: старий закон

Процедура і вимоги по документам раніше містилися в статті 25.2 Федерального закону «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та угод з ним» від 1997 року.

Стаття мала довгу назву: «Особливості державної реєстрації права власності громадянина на земельну ділянку, надану для ведення особистого підсобного, дачного господарства, городництва, садівництва, індивідуального гаражного або індивідуального житлового будівництва».

А ось і сама стаття зі старого закону:

1. Державна реєстрація права власності громадянина на земельну ділянку, надану до введення в дію Земельного кодексу Російської Федерації для ведення особистого підсобного, дачного господарства, городництва, садівництва, індивідуального гаражного або індивідуального житлового будівництва на праві власності, довічного успадкованого володіння або постійного (безстрокового) користування або якщо в акті, свідоцтві або іншому документі, що встановлюють або засвідчують право громадянина на даний земе ьний ділянку, не вказано право, на якому надано таку земельну ділянку, або неможливо визначити вид цього права, здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених цією статтею.
2. Підставою для державної реєстрації права власності громадянина на вказаний в пункті 1 цієї статті земельну ділянку є наступний документ:
акт про надання такому громадянину даної земельної ділянки, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування в межах його компетенції і в порядку, встановленому законодавством, що діяло в місці видання такого акта на момент його видання;
акт (свідоцтво) про право такого громадянина на дану земельну ділянку, виданий уповноваженим органом державної влади в порядку, встановленому законодавством, що діяло в місці видання такого акта на момент його видання;
яка видається органом місцевого самоврядування виписка з погосподарській книги про наявність у такого громадянина права на дану земельну ділянку (у разі, якщо ця земельна ділянка надана для ведення особистого підсобного господарства);
інший документ, що встановлює або засвідчує право такого громадянина на дану земельну ділянку.
3 – 4. Втратили чинність.
5. Не допускається державна реєстрація права власності громадянина на вказаний в пункті 1 цієї статті земельну ділянку в разі, якщо така земельна ділянка відповідно до федеральним законом не може бути надано в приватну власність.
6. Витребування у заявника додаткових документів для державної реєстрації права власності громадянина на вказаний в пункті 1 цієї статті земельна ділянка не допускається.
7. Державна реєстрація права власності громадянина на вказаний в пункті 1 цієї статті земельну ділянку в разі, якщо до такого громадянина перейшло в порядку спадкування чи з інших підстав право власності на розташоване на цій земельній ділянці будівлю (будова) або споруда, здійснюється за правилами справжньої статті. При цьому замість документа, що встановлює або засвідчує право такого громадянина на дану земельну ділянку, в якості підстави здійснення державної реєстрації права власності такого громадянина на дану земельну ділянку можуть бути представлені наступні документи:
свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що встановлює або засвідчує право власності такого громадянина на вказану будівлю (будова) або споруда;
один з документів, передбачених пунктом 2 цієї статті і встановлюють або засвідчують право громадянина – будь-якого колишнього власника зазначеного будинку (будівлі) або споруди на дану земельну ділянку.
Подання передбаченого абзацом другим цього пункту документа не потрібно в разі, якщо право власності такого громадянина на вказану будівлю (будова) або споруда зареєстровано в установленому цим Законом порядку.

З 01 січня 2017 року даний закон втратив чинність і в даний час діє новий – Федеральний закон «Про державну реєстрацію нерухомості».

Новий закон про дачної амністії

Якщо точніше – це безліч статей з різних федеральних законів:

  • Про введення в дію Земельного кодексу РФ (пункт 9.1 статті 3);
  • Про введення в дію містобудівного кодексу РФ (пункт 4 статті 8 – для ІЖС);
  • Про державну реєстрацію нерухомості (статті 14, 15, 49 та інші);
  • Містобудівна кодекс РФ.

Оформлення дачної ділянки

Правова база для оформлення прав на дачну ділянку:

Стаття 3 Федерального закону «Про введення в дію Земельного кодексу РФ»

9.1. Якщо земельна ділянка надана до введення в дію Земельного кодексу Російської Федерації для ведення особистого підсобного, дачного господарства, городництва, садівництва, індивідуального гаражного або індивідуального житлового будівництва на праві довічного успадкованого володіння або постійного (безстрокового) користування, громадянин, що володіє такою земельною ділянкою на такому право, право зареєструвати право власності на таку земельну ділянку, за винятком випадків, якщо відповідно до федерального законо м таку земельну ділянку не може надаватися у приватну власність.

Оформлення земельної ділянки у власність: покрокова інструкція

Тут приблизний алгоритм дій по оформленню землі, який може трохи відрізнятися в залежності від регіону (через різницю в правозастосуванні).

Крок 1 – обов’язково знайти один з наступних документів (Стаття 49 ФЗ «Про державну реєстрацію нерухомості»):

1) акт про надання земельної ділянки, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування в межах його компетенції і в порядку, які встановлені законодавством, що діяло в місці видання даного акта на момент його видання;
2) акт (свідоцтво) про право на вказану земельну ділянку, виданий уповноваженим органом державної влади в порядку, встановленому законодавством, що діяло в місці видання даного акта на момент його видання;
3) видається органом місцевого самоврядування виписка з погосподарській книги про наявність права на вказану земельну ділянку (у разі, якщо ця земельна ділянка надана для ведення особистого підсобного господарства);
4) інший документ, що встановлює або засвідчує право на вказану земельну ділянку.

Якщо на такій земельній ділянці вже є споруда, на яку оформлено право власності – дивіться також пункт 2 статті 49 ФЗ «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно».

Крок 2 – звернутися з паспортом в Росреестр або МФЦ.
Краще це робити через МФЦ! Від вас буде потрібно тільки взяти талончик в відповідне вікно. У МФЦ зазвичай можна відразу сплатити державне мито (350 рублів для фізичних осіб) і заяву на реєстрацію прав складуть за вас – потрібно буде тільки розписатися.

Крок 3 – отримати виписку ЕГРН
Зазвичай через 7-10 днів можна отримати позитивний результат послуги у вигляді виписки ЕГРН. Або відмова в разі негативного рішення.

Приблизний перелік документів з порталу держпослуг:

До речі, зверніть увагу і на інші важливі положення ФЗ Про введення в дію Земельного кодексу РФ, можливо, вони підійдуть під вашу ситуацію:

2.7. До 31 грудня 2020 року члени садівничого, городницьких або дачного некомерційного об’єднання громадян мають право незалежно від дати вступу в члени зазначеного об’єднання придбати земельну ділянку, призначену для ведення садівництва, городництва чи дачного господарства, без проведення торгів у власність безкоштовно, якщо така земельна ділянка відповідає в сукупності наступних умов:
земельну ділянку утворений з земельної ділянки, наданої до дня вступу в силу цього Закону для ведення садівництва, городництва чи дачного господарства вказаною об’єднанню або іншій організації, при якій було створено або організовано вказане об’єднання;
за рішенням загальних зборів членів вказаного об’єднання (зборів уповноважених) про розподіл земельних ділянок між членами зазначеного об’єднання або на підставі іншого встановлює розподіл земельних ділянок в зазначеному об’єднанні документа земельну ділянку розподілений даному члену вказаного об’єднання;
земельна ділянка не є вилученим з обігу, обмеженим в обороті і щодо земельної ділянки не прийнято рішення про резервування для державних або муніципальних потреб.

4. Громадянин Російської Федерації має право придбати безоплатно у власність земельну ділянку, яка знаходиться в його фактичному користуванні, якщо на такій земельній ділянці розташований житловий будинок, право власності на який виникло у громадянина до дня введення в дію Земельного кодексу Російської Федерації або після дня введення його в дію, за умови, що право власності на житловий будинок перейшло до громадянина в порядку спадкування і право власності спадкодавця на житловий будинок виникло до дня введення в дію Зе Мельня кодексу Російської Федерації.

Реєстрація будинки на дачній ділянці

Поняття дачного будинку – досить розмите. Те, що ми звикли називати дачею, може розташовуватися на землях ІЖС / ЛПГ або, наприклад, в СНТ / ДНП. Важливе значення тут має те, чи потрібно отримувати дозвіл на будівництво.

Дачна амністія для об’єктів ІЖС

Випадки, коли отримання дозволу на будівництво не потрібна, чітко обумовлені в Містобудівний кодекс РФ.

Стаття 51 Містобудівного кодексу РФ:
17. Видача дозволу на будівництво не потрібна в разі:
1) будівництва гаража на земельній ділянці, наданій фізичній особі для цілей, не пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності, або будівництва на земельній ділянці, наданій для ведення садівництва, дачного господарства;

Це положення не поширюється на об’єкти ІЖС. Для ІЖС дозвіл на будівництво потрібно (його потрібно пред’являти кадастровому інженеру для складання технічного плану). Як і для ЛПГ (будівництва житлового будинку на землях для особистого підсобного господарства).

Стаття 70 ФЗ Про державну реєстрацію нерухомості
7. До 1 березня 2018 року підставами для державного кадастрового обліку і (або) державної реєстрації прав на об’єкт індивідуального житлового будівництва, створюваний або створений на земельній ділянці, призначеній для індивідуального житлового будівництва, або на об’єкт індивідуального житлового будівництва, створюваний або створений на земельній ділянці, розташованій в межах населеного пункту і призначеному для ведення особистого підсобного господарства (на присадибній земельній ділянці), є тільки тих ический план зазначених об’єктів індивідуального житлового будівництва і правовстановлюючий документ на земельну ділянку, якщо в Єдиному державному реєстрі нерухомості не зареєстровано право заявника на земельну ділянку, на якій розташовані зазначені об’єкти індивідуального житлового будівництва. В даному випадку відомості про об’єкт індивідуального житлового будівництва, за винятком відомостей про місцезнаходження такого об’єкта нерухомості на земельній ділянці, вказуються в технічному плані на підставі поданих замовником кадастрових робіт дозволу на будівництво і проектної документації таких об’єктів нерухомості (при її наявності) або декларації про об’єкт нерухомості, передбаченої частиною 11 статті 24 цього закону (в разі, якщо проектна документація не виробляють).

Більш того, в 2018 році для реєстрації прав на об’єкт ІЖС потрібно і акт введення об’єкта в експлуатацію:

Стаття 8 ФЗ «Про введення в дію Містобудівного кодексу РФ»
4. До 1 березня 2018 роки не потрібне отримання дозволу на введення об’єкту індивідуального житлового будівництва в експлуатацію, а також подання цього дозволу для здійснення технічного обліку (інвентаризації) такого об’єкта, в тому числі для оформлення та видачі технічного паспорта такого об’єкта.

Оформлення прав на будівлі на садовій ділянці

Що стосується будівель на садовій (або дачному) ділянці, то тут все трохи простіше. Будівництво на земельній ділянці для садівництва або дачного господарства не вимагає дозволу на будівництво.

Дивимося статтю 14, 24 ФЗ «Про державну реєстрацію нерухомості».

Стаття 14 ФЗ «Про державну реєстрацію нерухомості»
2. Підставамі для Здійснення державного кадастрового обліку і (або) державної реєстрації прав є:
7) межовий план, технічний план або акт обстеження, підготовлені в результаті проведення кадастрових робіт в установленому федеральним законом порядку, затверджена в установленому федеральним законом порядку карта-план території, підготовлена в результаті виконання комплексних кадастрових робіт (далі – карта-план території);

Стаття 24 ФЗ «Про державну реєстрацію нерухомості»
11. Якщо законодавством Російської Федерації щодо об’єктів нерухомості (за винятком єдиного нерухомого комплексу) не передбачені підготовка і (або) видача зазначених у частинах 8 – 10 цієї статті дозволів і проектної документації, відповідні відомості вказуються в технічному плані на підставі декларації, складеної і завіреної правовласником об’єкта нерухомості. Відносно створеного об’єкта нерухомості декларація складається та засвідчується правовласником земельної ділянки, на якій знаходиться такий об’єкт нерухомості, а щодо безхазяйного об’єкта нерухомості – органом місцевого самоврядування муніципального освіти, на території якого знаходиться такий об’єкт нерухомості. Зазначена декларація додається до технічного плану і є його невід’ємною частиною.

Тобто, для об’єктів на садових і дачних ділянках потрібно такий приблизний план дій:

Крок 1 – знайти кадастрового інженера, який візьметься скласти технічний план.
Буде потрібно його виїзд на ділянку. Також від вас буде потрібно складання декларації, яка буде прикладена до плану.

Крок 2 – разом з технічним планом йдемо в МФЦ.
З собою візьміть паспорт, правовстановлюючі документи на земельну ділянку та гроші на державне мито для реєстрації прав.
Заява вам зроблять у вікні прийому.

Крок 3 – забираємо виписку ЕГРН і святкуємо (зазвичай від 7-10 днів). Або отримуємо відмову і готуємося оскаржувати його 🙁

Приблизний перелік документів з порталу держпослуг:

Що робити, якщо по дачної амністії дали незаконну відмову?

Не завжди вдається знайти і надати всі документи, які необхідні відповідно до законодавства для «спрощенки».
Не завжди дії Росреестра законні.
Нічого страшного в цьому немає, судова процедура не така страшна.
Якщо вам буде потрібно моя порада або допомога – можете зв’язатися зі мною по будь-яким доступним засобам зв’язку. Розберемося!