Як перемогти нематоду

Заражений ґрунт: як побороти нематоду?

Втрата врожайності, зіпсований товарний вигляд, проблеми зі зберіганням та заборона експорту – ось короткий список наслідків діяльності шкідливих нематод. Але що робити аграріям, якщо в Україні немає жодного хімічного засобу їх контролю?

Рекомендуємо

Таїр Мусаєв: Втрати на початковому етапі відкриття ринку землі можливі, але не критичні

Mineсraft для фермера: абетка розвитку дрібнооптового виробництва харчів

Цьогорічні проблеми з картоплею вже відчуваються гаманцями споживачів. Як вже писав Agravery.com, причина в погоді та у незбалансованості ринку, 95% якого знаходиться в руках часного сектору. Але на цьому проблеми не закінчуються. Через те, що більшість картоплі в нас вирощується на присадибних ділянках, на яких здебільшого не використовується якісний посівний матеріал та сівозміна, вони можуть уражуватись нематодами. Найбільша шкода від неї для України – це заборона експорту до ЕС та деяких інших країн, в яких вона є карантинним шкідником.

Загалом, ступінь ураження різними видами нематод не така вже й велика. За даними Держпродспоживслужби у 2018 році вона становила 4277 гектарів, що на 197 гектарів менше ніж у 2017 році. А у 2019 році останій раз цього шкідника виявили 3 жовтня у Закарпатській області на площі 0,21 га. Тоді як картоплі, згідно даних Держстату станом на 2018 рік, в Україні вирощувалось приблизно 1,3 млн га. Але навіть 4 тисяч гектарів виявляється цілком достатньо для того, аби створити відчутні проблеми експортерам.

Проте, заборона експорту – це не єдина проблема, яка приходить разом із нематодами. Реалізувати товар, уражений цим шкідником на українському ринку, також буде не легко, оскільки нематода псує товарний вигляд. Та і сам врожай, згідно даних заступника директора з наукової роботи Інституту захисту рослин Сергія Ретьмана, буде значно меншим – на 25 або навіть 50%.

Окрім того, нематоди збільшують вірогідність ураження рослин грибковими хворобами, що зменшує період зберігання врожаю. Ігор Завацький з господарства «Солана Україна» зауважує: «Втрата врожаю картоплі від нематоди може сягати 100%. Вона розмочалює бульби, які потім не можуть зберігатись. Вони уражуються грибними та бактеріальними хворобами і «витікають» з під дверей сховища».

Здебільшого, нематода, яка пошкоджує овочеві культури, в тому числі і картоплю – це проблема приватного сектору, де не дотримуються сівозміни та не використовують якісний посівний матеріал. Тоді як у великих господарств цього шкідника майже не виявляють. «У нас була невелика проблема із нематодою років 15 тому, але ми її вирішили. Та і взагалі я не вважаю її такою вже сильною проблемою, особливо якщо дотримуватись сівозміни та купувати посівний матеріал у перевірених компаній», – стверджує Віктор Помазнюк, керівник ФГ «Акант». На його думку, прояв нематоди більш характерний для закритого ґрунту та присадибних ділянок. Із цим також погоджується Ігор Завацький: «Ми ніколи не повертаємо картоплю на одне і те саме поле раніше, ніж через 6-7 років. Тому ми не виявляли цього шкідника в своєму господарстів. А от на ділянках приватного виробництва ми досить часто спостерігаємо нематоду». Проблема в тім, що ці шкідники поширюються разом із ґрунтом та посівним матеріалом, який у власників городів майже не міняється. Про дотримання сівозміни мова там також не йде.

Не картоплею єдиною

Хоч головною проблемою серед нематод є все-таки картопляна, та інші види також можуть завдавати шкоди посівам. Другою по чисельності, за словами Сергія Ретьмана, є бурякова нематода. Згідно даних картографії, яка раніше проводилась Інститутом захисту рослин вона була розповсюджена майже на усій території України. Але тепер її географія суттєво скоротилася. Це цілком закономірно, оскільки посівні площі під цією культурою також суттєво знизились в останні роки. До того ж, додає науковець, активне використання добрив і пестицидів на цій культурі також пригнічує нематоду. Дані наукової установи підтверджують і у компанії BASF. «Раніше кількість та шкодочинність бурякової нематоди була загрозливою, але з часом площі під цією культурою почали зменшуватись і відповідно розповсюдження цього шкідника також впало. Проте, небезпека її не стала меншою», – запевняє менеджера з розвитку продуктів на бобових, кукурудзі та цукрових буряках компанії BASF Олександр Ковтуненко.

Окрім того, в Україні зустрічаються нематоди на кукурудзі, сої, озимій пшениці, ячмені та вівсі, але їх поширення незначне, тому особливої проблеми вони не створюють. «Значної шкоди у разі ураження рослин може завдати лише вівсяна нематода, але її поширення невелике, тому суттєвих проблем вона не викликає», – стверджує Сергій Ретьман. Із цим шкідником та наслідками її шкодочинності вже довелось зіткнутись спеціалістам компанії BASF: «Раніше у нас в агроцентрі була проблема, сохла пшениця незважаючи на усі заходи, які ми застосовували. Ми не розуміли, що відбувається і віддали зразки на аналіз до Інституту захисту рослин. В результаті досліджень було виявлено вівсяну нематоду».

Також, із збільшенням посівних площ під соєю та кукурудзою експерти прогнозують можливий розвиток нематод, які притаманні цим культурам. «Площі під кукурудзою та соєю сильно зросли за останні 10 років, а сівозміни майже немає. Тому у подальшому проблема нематоди на цих культурах цілком можлива», – стверджує Олександр Ковтуненко. Тому аграріям краще заздалегідь ознайомитись із методами контролю цього шкідника. Хоча, наразі площі під соєю дещо впали, але це пов’язано із низькою ціною на цю культуру на світовому ринку, що спричинено торговою війною між США та Китаєм. Але з часом ситуація може виправитись і тоді українські аграрії знову почнуть збільшувати площі посівів бобової.

Тотальний контроль

Тож, хоч проблема і невелика, але має усі шанси перерости у щось значне. Особливо, якщо не застосовувати ніяких заходів контролю цього шкідника. Наприклад, доволі ефективним методом боротьби з нематодами є використання здорового та стійкого до нематоди посівного матеріалу. Це дозволить істотно зменшити ступінь ураження наприклад картопляною нематодою. «Таку картоплю для посадки пропонують в Інституті картоплярства НААН України, де вчені працюють над виведенням безвірусного та неураженого нематодами стійкого посівного матеріалу. Проте, кардинально це не вирішить проблему, якщо на полі високий інфекційний фон цього шкідника», – стверджує Сергій Ретьман. Ще одним шляхом зменшення кількості будь-яких нематод в ґрунті є сівозміна. А от Ігор Завацький радить включити до сівозміни гірчицю та бобові культури, які пригнічують цих шкідників. За словами експерта, у такому випадку гірчицю варто скошувати до того, як вона дасть врожай, аби нематода не встигла пройти повний шлях розвитку і відкласти яйця. На думку Сергія Ретьмана, це один із найбільш дієвих способів боротьби із усіма цистоутворюючими нематодами: «А от обробка ґрунту дієвого ефекту не матиме, хіба що можуть загинути ті цисти, які були підняті на поверхню, але це 5-10% максимум». Тоді як усі інші цисти будуть перемішані в ґрунті і з черговою обробкою повернуться на своє місце, де відновлять свою активність. За словами науковця цисти нематод можуть зберігати свою життєдіяльність п’ять або навіть десять років.

А от із хімічними методами боротьби, на думку Ігоря Завацького, експериментувати не варто, оскільки, якщо вони здатні знищити нематоду, то також вб’ють усю мікрофлору в ґрунті. Тим паче, що в Україні не зареєстровано жодного хімічного нематоциду, оскільки це дуже небезпечні продукти. «Через високу токсичність та мутагенність жоден з них в Україні не зареєстрований», – стверджує Сергій Ретьман. За словами експерта із «Солана Україна», такі препарати застосовують в США, але там їх використовують в пустелях, тоді як в Україні зовсім інші ґрунти, насичені мікроорганізмами.

Натомість в Україні існують біологічні препарати, які здатні контролювати цих шкідників і не завдавати шкоди ґрунтовій мікрофлорі – це продукти на основі ентомопатогенних та нематоцидних грибів. «В Україні є позитивний досвід застосування ґрунтового інсектициду «Ентоцид» на основі Metarhizium anisopliae проти деяких видів нематод та відмічено високу ефективність застосування препарату «Актарофіт» проти бурякової нематоди та бульбової картопляної нематоди при вирощуванні овочів на краплинному зрошенні», – розповідає Аліна Іванська, керівник відділу реєстрації компанії «Ензим». Окрім того, в Україні є ще препарат «Пончо Вотіво», який зареєстрований на кукурудзі, та біологічний нематоцид «Нематофагін».

Проте, високої ефективності у разі значного зараження ґрунту очікувати від біологічного захисту не варто. «При невеликій чисельності цього шкідника ці препарати здатні ефективно захищати культуру від нематод. Але, у разі великого інфекційного фону впоратись із цією проблемою біологічним методом буде доволі складно», – стверджує Сергій Ретьман. Тому експерти радять підходити комплексно до вирішення цієї проблеми і застосовувати усі методи контролю шкідливих нематод.

Стежте за головними новинами агробізнесу в Україні та світі на Agravery.com , на сторінці Facebook , у Telegram або підпишіться на нашу розсилку, відправивши лист з темою “Розсилка” на [email protected] .

Як позбутися нематоди

Дайте, будь ласка, пораду як боротися із золотистою картопляною нематодою. А як боротись – ніде ні слова! Хотілося б дізнатися думку фахівців із цього приводу. Може, посадковий матеріал (а він точно хворий) треба чимось протруїти або щось покласти на лунки при посадці. А можливо, треба чимось обробити землю (знезаразити).

Як перемогти цю напасть? Для пенсіонерів Уралу, а й для всієї України картопля – це паличка-виручалочка.

Золотиста картопляна нематода (ЗКН) – дуже небезпечний шкідник, що паразитує на корінні (не бульбах!) картоплі. Страждають від нього переважно посадки в приватному секторі, де цю культуру зазвичай вирощують рік у рік на тому самому місці. На сьогоднішній день вона поширена майже у всіх країнах світу, що вирощують картоплю, у тому числі її вогнища виявлено і в 56 регіонах.

Багаторічний досвід боротьби з цим шкідником показує, що якщо золотиста картопляна нематода потрапила до вас на ділянку, то позбавитися її повністю навряд чи вже вдасться. А ось утримувати чисельність шкідника на рівні, що не особливо позначається на врожайності нашого другого хліба, цілком можливо. Достатньо лише повною мірою дотримуватися агротехніки вирощування цієї культури.

Циста не проста, а золота

Золотиста картопляна нематода – круглий черв’як, що паразитує на корінні картоплі в період вегетації. Зимує у ґрунті на стадії яєць та личинок, укладених в оболонку старої самки (цисту).

Навесні з настанням тепла, при достатньої вологості, а також під впливом речовин, що виділяються корінням картоплі, з цист виходять до 200 личинок, які прикріплюються до коріння (крім картоплі, вражають інші рослини сімейства пасльонових) і харчуються їх соком. Незабаром вони набувають кулястої форми і золотистого забарвлення – звідси і назва. Розмір їх не більше макового зернятка. На час збирання картоплі дозрілі цисти легко струшуються з коріння, заповнюючи орний шар.

При слабкому заселенні виявити нематоду на власному полі можна тільки викопавши кущ під час цвітіння і вивчивши його коріння під лупою. При середньому – можна спостерігати вже лисиці з відстаючих у зростанні пригноблених рослин з пожовклим нижнім листям. Число бульб під кущами різко знижується, вони стають дрібними (15-45 г). При дуже сильному заселенні бульбоутворення не відбувається зовсім, замість них утворюється тільки маса дрібного мочкуватого коріння.

Цисти золотистої картопляної нематоди з личинками можуть зберігатися у ґрунті здатними до зараження до 8-9 років навіть за відсутності рослини-господаря (картоплі).

Зазвичай цисти переносяться з ґрунтом, у тому числі що залишився на бульбах, принесеним на вашу ділянку вітром, дощем, інструментом (плугом, підгортанням, лопатою) або з ногами господаря ділянки, що прогулялася по зараженому сусідському.

Вивчаємо способи боротьби із золотистою картопляною нематодою

Хімічних заходів боротьби із ЗКН на сьогоднішній день відсутні. Основний і найбільш ефективний спосіб – 4-5-польний сівозміна і посадка стійких до нематоди сортів (НУС). Вони не лише дають пристойні врожаї на зараженому ґрунті, а й сприяють його знезараженню. Пояснюється це тим, що личинки нематоди так само, як і на сприйнятливих сортах, укорінюються в корені картоплі, проте навколо місця проникнення утворюється шар з відмерлих клітин кореня, який їх блокує. Не закінчивши циклу розвитку, шкідник припиняє харчування та гине.

Як я впроваджувала сівозміну

У мене також на присадибній ділянці є нематода. Коли 10 років тому я придбала його, чисельність шкідника сягала 16-19 цист на 100 куб.см ґрунту. Вважається, що при такому заселенні ділянки врожайність картоплі починає знижуватися. Щоправда, жодних лисин або видимих ​​оком змін на полі не спостерігалося. Але не було й високих урожаїв.

Перше, що я зробила – розділила ділянку, відведену під картоплю, на три поля. Тепер на одному вирощую картоплю, на другому – зернові (ячмінь, пшеницю) чи горох. До них щороку навесні підсіваю конюшину, а ще через рік восени ділянку знову відчиняю під картоплю.

Сорти картоплі стійкі до золотистої картопляної нематоди

Вирощую тільки нематостійкі сорти: Санте, Ред Скарлет, Розара, Атлант, Уладар, Бриз, Лілея, Верас, Янка, Веснянка, Лазуріт, Скарб, Криниця, Дельфін, Журавінка, Родріга, Сатіна

Насіння міняю раз на 3-4 роки. Але не все одразу (це досить затратно), а щороку оновлюю приблизно четверту їхню частину. Через чотири роки такої агротехніки кількість цист знизилася до 3-7 на 100 куб.см ґрунту (аналіз проводила в лабораторії).

На врожайність картоплі зараз не скаржусь.

Фахівці карантинної служби, щоправда, рекомендують вирощувати НКС картоплі на тому самому ділянці трохи більше 3-4 років поспіль. Після чого один рік висаджувати нестійкий сорт, а потім знову обробляти стійкі. Вважається, що таке чергування сортів необхідно, щоб не з’явилися нові, витриваліші типи паразита.

Посилання по темі: Шкідники та хвороби картоплі – заходи боротьби

Я ж просто заміняю один сорт нематостійкої картоплі на інший. Посадковий матеріал купую у виробників, що спеціалізуються на вирощуванні насіннєвої картоплі.

Для людини нематода абсолютно безпечна. Чи не впливає вона ні на смак, ні натоварний вид бульб (якщо, звичайно, не давати шкіднику сильно розперезатися).

Вибір нематостійких сортів картоплі досить великий, слід лише підібрати відповідний для вашої ділянки: Алмаз, Альвара, Аспія, Атлант, Аврора, Ароза, Астерикс, Беллароза, Браво, Веснянка, Вікторія, Велор, Вінета, Гірник, Гранат, Жуковський ранній, Зекура, Ірбітський, Імпала, Карлена, Кетський, Каратоп, Кетський, Кріпиш, Ладозький, Ліга, Латона, Лук’янівський, Метеор, Маяк, Маделіне, Мустанг, Міранда, Наяда, Відрада, Пушкінець, Панда, Платина, Пам’яті Рогачова, Радонезький, Ред Фентазі, Рікеа, Роксана, Ред Леді, Різдвяний, Спринт, Сафо, Північний, Саксон, Сафо, Симфонія, Сонячний, Табір, Танай, Фелокс, Фреско, Хазяюшка, Югра, Ювіляр, Юна

Якщо немає можливості поміняти одночасно весь посадковий матеріал на нематостійкий, почніть боротьбу зі шкідником із застосування на своїй ділянці сівозміни. Чим частіше ви зможете міняти ділянки, тим кращі результати.

Не варто забувати також про внесення добрив та належний догляд за посадками.

Нематоди , або Круглі черв’яки , латинське – Nematoda, Nematodes .

Тип хробаків (за іншими класифікаціями, нематоди – клас типу круглі хробаки, до якого відносяться також брюхоресничні хробаки). Один із найбільших типів у царстві тварин. Описано близько 80 000 видів, але реальна різноманітність набагато вища. Виходячи з темпу опису нових видів та ступеня спеціалізації паразитів комах, можна припускати, що реальна кількість видів – близько 1 000 000. Багато видів – паразити рослин, тварин та людини (аскариди, трихінели, анкілостома, ришта та ін); вільноживучі мешкають у морях, прісних водоймах та грунті. Викликають нематодні хвороби рослин, у тварин та людини – нематодози.

Довжина тіла від 80 мкм до 8 м. Тіло нематод має веретеноподібну форму, на кінцях звужується. У поперечному перерізі тіло кругле, має білатеральну симетрію.

Тіло вкрите щільною еластичною кутикулою, що виділяється зовнішнім епітелієм. По колу тіла вона утворює 4 валики, що вдаються у порожнину тіла. Гіподерма шкірно-м’язового мішка має синцитіальну будову, тобто клітинних кордонів у ній немає і вона складається з плазматичної маси із включеними до неї ядрами. Під гіподермою знаходиться шар поздовжніх м’язів, що ділиться валиками гіподерми на 4 тяжи. Кутикула, гіподерма та поздовжня мускулатура утворюють шкірно-м’язовий мішок.

Різновиди

Морква уражена нематодами. © Government of Western Australia

Бурякова нематода.

Хвороба буряків, викликана нематодою, отримала назву бурякової втоми (буряковтоми) ґрунту, так як поява її приписувалося виснаження ґрунту та збіднення її калійними солями; але потім справжню причину хвороби було з’ясовано завдяки дослідженням Кюна та інших. Шкода, завдана нематодою, полягає у побурінні листя і в зменшенні величини і ваги (в 2-3 рази) кореня рослини, причому ці останні часто зовсім згнивають. Кількість цукру в хворому бураку зменшується більш ніж на 6%. При колосальній плодючості нематоди вона може дуже шкодити буряковим плантаціям. У України її нематода поширена у Привислянском краї, але у південно-західному цукробуряковому районі вона відсутня. З заходів боротьби з нематодою найголовніші: 1) знезараження відкидів буряків, які можуть служити розносниками зарази; , в які посипається вапно; 5) розведення стійких сортів буряків, 6) розведення і потім знищення ловчих рослин, на які особливо охоче нападає нематода; 7) сприскування в грунт сірковуглецю та інших отруйних речовин.

Картопляна нематода (Heterodera rostochiensis).

Круглі черв’яки сімейства Heterodcridae. Довжина тіла близько 1 мм. Паразитує на корінні картоплі (рідше – на бульбах), томатів, іноді на чорному пасльоні. Зустрічається Картопляна нематода в Європі, Азії, Північній та Південній Америці, Африці та Австралії. Розвиток від личинки до дорослої особини протікає в тканинах кореня рослини. Червоподібні прозорі самці виповзають із кореня у ґрунт. Самки головним кінцем залишаються прикріпленими до кореня (клубню); здуте тіло, вкрите товстою кутикулою, виступає назовні. Після запліднення самець гине, а самка утворює понад 1000 яєць, які залишаються в тілі матері, що перетворюється після її смерті на цисту. Навесні личинки виходять із цисти і впроваджуються в корені рослин. Картопляна нематода гнітить розвиток картоплі, значно знижуючи врожай; при сильному зараженні бульби не утворюються або виростають лише 1—3 дрібні бульби.

Кореневі нематоди.

Сегмент кореня сої, інфікований соєвою нематодою. Ознаки інфекції – утворення від білого до коричневого наповнені яйцями, які приєднані до кореневої поверхні.

Нитчасті хробаки, – велика група паразитичних хробаків класу нематод (хробаків), що викликають галли на коренях рослин.

Самці червоподібні (довжина до 2 мм), самки роздуті, кубишкоподібні (довжина близько 1 мм). Багатоядні, вражають понад 2 тис. видів рослин (у т. ч. овочеві та технічні культури, декоративні та трав’янисті рослини, дерева та чагарники).

Розвиток протікає 19-45 діб. Самка, що знаходиться всередині галла, відкладає за своє життя до 2 тис. яєць.

Литва, що розвивається в яйці, нематоди проходить в яйці першу линьку, вилуплюється, впроваджується в корінь і посилено харчується соками рослини-господаря, перетворюючись на нерухому самку або рухомого самця, що залишає гал в пошуках самки.

Зростанню та розвитку нематоди сприяють помірна вологість ґрунту та температури в інтервалі 20-30°С. У деяких районах вирощування рівні pH ґрунту 5.5-5.8 сприяють розвитку нематоди. Інші фактори, такі як тип ґрунту та органічні добрива, також впливають на життєвий цикл нематоди.

Розмальована електронна мікрофотографія соєвої нематоди та яйце

Зовнішні ознаки ураження.

Уражені рослини відстають у зростанні, мають тенденцію скручуватися за теплої погоди і утворюють дуже мало тонких коренів. На коріння з’являються невеликі уражені ділянки, округлі або подовжені формою. Спочатку ці пошкодження мають тьмяно-жовте забарвлення, потім, у міру розвитку хвороби, вони стають більш темно-коричневими. Залежно від ступеня ураження, інфіковані рослини погано зростають, виявляють ознаки водного дефіциту та недостатності поживних речовин.

Примітка : У деяких рослин на коренях утворюються невеликі здуття або бульбашки. Вони служать накопичення поживних речовин. Наприклад, маранта, хлорофітум.

Ознаки ураження томату кореневою нематодою. © Ohio State University Ознаки ураження нематодою на листі рослини. © Clemson UniversityОзнаки ураження нематодою кукурудзи. © Purdue University

Заходи боротьби.

Боротьба системними та контактними отрутами : Знищення нематод проводиться обприскуванням рослин 2-4 рази з інтервалом у 3-5 днів 0,02% розчином меркаптофосу, ліндану (рускаміну) або фосфаміду (БІ-58, РАГОР). Однак вони не вбивають яйця в їх твердих хітинових оболонках. Коли отрута з часом втратить чинність, паразити вилупляться.

Одним із способів боротьби з нематодою є термічна обробка коренів. Уражена рослина виймається із землі, коріння відмивається від землі. Потім коріння, а короткостроково можна і всю рослину, купаються у воді за нормальної температури 50—55°С. Це температурне вплив одна із найнадійніших засобів боротьби з шкідниками коренів, т.к. оптимальною температурою, що сприяє розмноженню нематод, є 18-24 ° С, а при температурі понад 40 ° С нематода гине. Найбільш стійкими зміну умов життя є яйця нематод. По тривалості теплового впливу ще немає надійних даних: вона коливається від 5 до 15-20 хв. Така температура для рослин є безпечною, а шкідників надійно знищує.

Наскільки трудомістка описана вище гаряча лазня, може уявити кожен. Багато любителів у таких випадках просто обрізають коріння. Це коштує рослині значних сил для утворення нових коренів. Тому теплова обробка краще. У землю слід домішувати невеликі дози контактних отрут, що містять веркема-рускамін. Систематичне проведення цих операцій повністю очистить навіть велику колекцію.

А як боретесь із цією напастю Ви? Будемо раді почути Ваші рекомендації!

Будь ласка, оцініть цю статтю в нашому рейтингу: Всього: 184 (4,28 з 5), проголосувало: 43. Loading…

як позбутися картопляної нематоди

Олег Шишкін

Золотиста картопляна нематода належить до групи мікроскопічних круглих хробаків – нематод. Це небезпечний збудник захворювання картоплі та томатів. Уражені рослини відстають у рості, листя набуває блідого забарвлення, скручується і поступово в’яне. У місцях найбільшого скупчення нематоди на полі з’являється лисиця з чахлими, жовтими, сильно відстають у рості рослинами. На хворих рослинах утворюється невелика кількість дрібних бульб, унаслідок чого значно знижується врожай. Виявити нематоду можна з середини липня на корінні картоплі. Це дуже дрібні, завбільшки з макове зерно, білі або жовті самки нематоди з яйцями. Восени вони темніють і в такому стані зимують. Навесні з самки виходить до 200 личинок, які починають активно харчуватися соками рослин. Осередок зараження з кожним роком розширюється. Поширюється нематода переважно з частинками ґрунту на бульбах, інвентарі, взутті.
З метою профілактики та боротьби з картопляною нематодою рекомендується:
1.Вирощувати стійкі до нематоди сорти картоплі – Кристал, Мета, Ніда, Романа, Пригожий-2, Адретта та ін. З сортів, що вирощуються, краще використовувати ранні та середньоранні сорти з вегетаційним періодом 60 – 80 днів.
2. Чергувати картоплю з неураженими культурами – капустою, кропом, морквою, редисом, горохом, конюшиною, багаторічними травами. Сприйнятливі сорти картоплі не слід вирощувати на цій ділянці 4-5 років. .
3.При виявленні заражених рослин, їх бажано видалити з поля та спалити.
4.Восени при збиранні картоплі необхідно видалити бадилля з ділянки та спалити або обробити хлорним вапном.
5. Застосування органічних добрив (гній, курячий послід) дещо знижує чисельність паразита та підтримує життєдіяльність рослин.
6.Для боротьби з картопляною нематодою використовуються нематиди. Нині є важкодоступними засобами. Співробітниками лабораторії паразитології Інституту біології КНЦ РАН розроблено та апробовано екологічно чистий метод боротьби – внесення навесні у ґрунт суміш подрібненої кори сосни та ялини (1:1). Чисельність нематоди знижується більш ніж утричі.
7.Після роботи на зараженій ділянці, щоб не поширювати нематоду, необхідно проводити очищення та дезінфекцію взуття та сільськогосподарського інвентарю.
8.Насіннєвий матеріал слід купувати у державних установах (ОПХ «Вілга»), де проводяться перевірки на зараженість рослин.

Ярослав Богданов

Андрій Лінюшин

У наукограді Кольцово є розробка та БІОпрепарат Нематофагін (основа-хижі гриби) продають. Реально допомагає на картоплі та суниці.

Коренева нематода. Як можна позбутися цього жаху? Допоможіть будь ласка.

Natty

Боротьба системними та контактними отрутами:
Знищення нематод проводиться обприскуванням рослин 2-4 рази з інтервалом у 3-5 днів 0,02% розчином меркаптофосу, ліндану (рускаміну) або фосфаміду (БІ-58, РАГОР). Проте вони не вбивають яйця у їхніх твердих хітинових оболонках. Коли отрута з часом втратить чинність, паразити вилупляться.

Одним із способів боротьби з нематодою є термічна обробка коренів.
Уражена рослина виймається із землі, коріння відмивається від землі. Потім коріння, а короткостроково можна і всю рослину, купається у воді за нормальної температури 50—55°С. Ця температурна дія є одним із найнадійніших засобів боротьби зі шкідниками коренів, тому що оптимальною температурою, що сприяє розмноженню нематод, є 18-24 ° С, а при температурі понад 40 ° С нематода гине. Найбільш стійкими зміну умов життя є яйця нематод. По тривалості теплового впливу ще немає надійних даних: вона коливається від 5 до 15-20 хв. Така температура для рослин є безпечною, а шкідників надійно знищує.

Наскільки трудомістка описана вище гаряча лазня, може уявити кожен. Багато любителів у таких випадках просто обрізають коріння. Це коштує рослині значних сил для утворення нових коренів. Тому теплова обробка краще.
У землю слід домішувати невеликі дози контактних отрут, що містять веркема-рускамін. Систематичне проведення цих операцій повністю очистить навіть велику колекцію.

Окрім кореневих нематод рослині шкодять листова та стеблова нематоди
Листова нематода рід Aphelenchoides – мікроскопічні черв’яки, безбарвні довжиною до 1 мм, швидко пересуваються
Заходи боротьби

Знищити рослину, а полиці, підвіконня, скла та інвентар продезінфікувати гарячою водою.
Стеблова нематода роду Ditylenchus – це дрібні ниткоподібні хробаки завдовжки до 1,7 мм – серйозний шкідник квіткових культур. Вражають не лише стебла, а й квіти та листя. Нематоди пристосовуються паразитувати на певних видах рослин і переходять на представників іншого виду.
Знищити рослину, краще спалити. Цибулини садових культур можна спробувати лікувати впливом високих температур, до яких не стійкі всі види нематод. Для цього цибулини протягом 15 хвилин прогрівають у гарячій воді. Температуру близько 45-48 градусів, потім цибулини треба сполоснути і обов’язково підсушити.

АНЖЕЛА*****

Коренева нематода або галова нематода роду Meloidogyne – серйозний шкідник багатьох кімнатних рослин, на щастя, зустрічається вона не часто. Личинка нематоди проникає у тканини коренів, виділенням специфічних ферментів викликає утворення здуття – галл. Розміром вони можуть бути як з пшеничним зерном, так і з волоським горіхом. Нематода це дрібні безбарвні хробаки з ниткоподібним тілом завдовжки до 1,5 мм. Цикл розвитку нематоди з яйця становить близько 25-30 днів, тому шкідник швидко поширюється у ґрунті. Пошкоджені нематодою рослини спочатку зупиняються у зростанні, потім жовтіють, усихають та гинуть. Галли складаються з пухкої тканини, яка легко руйнується і спричиняє загнивання всього кореня. Навіть невеликі пошкодження, спричинені нематодою на коренях, сприяють проникненню в тканини патогенних бактерій і грибків і вірусів.

Заходи боротьби. Боротися з вже зараженою рослиною зазвичай можливо, необхідно знищити його разом з горщиком. Можна спробувати застосування препарату “Нарцис”. А ось запобігти зараженню нематодою можна простерилізувавши землю перед посадкою.

Оленка

Заражені екземпляри знищити. Грунт у якому росла рослина, краще не використовувати. І надалі перед посадкою ґрунт краще знезаражувати термічною обробкою.

Андрій Лінюшин

У наукограді Кольцово є розробка та БІОпрепарат Нематофагін (основа-хижі гриби) продають. Реально допомагає на картоплі та суниці.